Istorija olimpijskih igara
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 6 | Nivo: Fakultet za fizičku kulturu, Leposavić

-Svečane igre antičke Grčke-
Na teritoriji antičke Grčke, pre nego što su osnovane brojne grčke državice, ogranizovale su se različite verske svečanosti i ceremonije, koje su sadržavale i određene elemente nadmetanja iz oblasti fizičke kulture. U osnovi ovih manifestacija nalazio se nagon za takmičenjem (agon), za nadmetanjem radi pobede, za slavu i pohvalu, koji je predstavljao jednu od najizraženijih osobina helenske prirode. Može se reći da se čitav helenistički život odvijao u duhu agonistike, u punoj harmoniji tela i duha, iz koje je nastala i razvijala se čitava kultura antičke Grčke.
Prvi oblici agonalnog izraza javili su se u igrama u slavu pokojnika, kao oblik kultnog izraza. U kasnijem periodu ovakvi kultni obredi sreću se na velikim narodnim praznicima i postaju obavezni deo programa opšte-grčkih svečanosti kao takmičenja atleta, koja su pobudjivala posebnu pažnju prisutnih učesnika i gledalaca. Takmičenja atleta prilikom pojedinih lokalnih praznika imala su različite sadržaje, što je zavisilo od toga u čast koga boga je organizovana svečanost. Tako su za vreme svetkovina u čast boga Dionisa, organizovana atletska takmičenja u trčanju, a na svečanostima boga Zevsa vojničke igre. U čast boga Apolona, koji je smatran pokroviteljem atletike, odrađavana su takmičenja u pesništvu. Na ovim svečanim igrama, pored odrđenih programa relegijskih sadržaja i pratećih verskih ceremonija i manifestacija, ogranizovana su i gimnastička i muzička takmičenja, praćena često i nadmetanjima u raznim oblicima umetnosti. Vremenom ova nadmetanja postaju velike takmičarske manifestacije, prerastajući u svegrčke (panhelenske) praznike, na kojima je pokazivano jedinstvo, napredak i moć grčkog sveta.
Pojedini oblici takmičenja, jednostavniji po načinu izvođenja i uvežbavanja, bili su dostupni većem broju slobodnih građana, pa su se oni stoga nadmetali u trčanju, skakanju, šakanju, bacanju koplja i diska, odnosno takmičarskim disciplinama koje nisu zahtevale velika finansijska sredstva, a pripreme za takmičenje nisu morale da budu dugotrajne i složene.
Svečane igre su se najpre održavale svake godine, zatim svake druge, treće, četvrte ili pete godine, u različitim mestima Grčke, ali se među svim tim igrama izdvajaju prema značaju, obimu i tradiciji svečane igre u Olimpiji, Istmu (Korintu), Delfima i Nemiji.
Svegrčke ili panhelenske igre imale su najveći značaj među svim igrama u Grčkoj. Igre ovog karaktera bile su: istmijske, pitijske, panatinejske i olimpijske.Najslavnije i najpoznatije među njima bile su Olimpijske igre, koje su jedna od najznačajnijih pojava u fizičkoj kulturi antičke Grčke.
“Istmijske igre održavane su u Istmiji, a bile su posvećene Posejdonu, bogu mora, mladjem bratu boga Zevsa. Pitijske igre održavale su se u Delfima. Bile su posvećene bogu Apolonu, sinu Zevsa, a bogu Sunca,poezije, muzike, a u čast njegove pobede nad zmajem Pitonom. Nemejske igre održavane su u Nemejskoj dolini u Argolidi. Bile su posvećene Heri, sestri i ženi Zevsa, boginji brakova i porođaja. Panatinejske igre održavane su u Atini u čast boginje Atene, Zevsove kćerke, zaštitnice umetnosti i veštine, junaka i gradova i boginja rata, kao i boga festa, boga vetra.”1
OLIMPIJSKE IGRE

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!